2011-March – London


2011, March – London

This page contains information about the 96th IEEE Region 8 Committee Meeting to be held in London on 25-27 of March 2011.

Presentations
Strategic Planning Meeting:  StrategicPlanningMeeting

Agenda Book

Meeting Information
AgendaSchedule
Workshops
Travel Advisory:  londonheathrow_travel_guideacd-final-6feb
Unapproved Prague 2010 Minutes:  95th ieee region 8 committee meeting minutes

Do you need a Visa for UK? Please check this link to find out
https://www.gov.uk/check-uk-visa. If you do then please download
and fill this form and send it to Julia Hyde at [email protected] .

Section Report Template (Sample data has been used in the form for demonstration purposes)

OpCom Reports

Director:  Director
(Marko Delimar)

Past-Director:  PastDirector
(Jozef Modelski)

Secretary:  Secretary
(Costas Stasopoulos)

Treasurer:  Treasurer
(Brian Harrington)

V/C Member Activities:  aziz
(Ali El-Mousa)

V/C Student Activities:  aziz
(Elias Nassar)

V/C Technical Activities:  MA
(Saurabh Sinha)

Subcommittee Reports

Awards & Recognition SubCommittee:  AwardsAndRecognition (A&RSC)

Jubilee Book Editorial Board:  IRSC

Sections Congress Coordinator:  Region8News

Chapter Coordination SubCommittee:  ChCSC (ChCSC)

Life Member Coordinator:  Jubilee

Standards Coordinator:  SC

Conference Coordination SubCommittee:  CCSC

Membership Development SubCommittee:  LifeMembersCoordinator (MDSC) Strategic Planning:  SP

Educational Activities SubCommittee:  ChCSC (EASC)

Nominations & Appointment SubCommittee:  MD

TAB Committees Liaison:  StandardsCoordinator

Electronic Communications Coordinator:  EASC (ECC)

Professional Activities SubCommitte:  NA (PASC) Voluntary Contribution Fund Coordinator:  TAB
GOLD SubCommittee:  ECC Publications Coordinator:  PA Webmaster:  VCF
Industry Relations SubCommittee:  GOLD (IRSC) Region 8 News:  PC Women In Engineering Coordinator:  IMC

Section Reports

Austria Section:  Austria Germany Section:  Germany Lithuanian Section:  Lithuania Saudi Arabia (East) Section
Bahrain Section:  Bahrain Ghana Section:  Ghana Malta Section:  Macedonia Saudi Arabia (West) Section:  RussiaNW
Belarus Section:  Belarus Greece Section:  Greece Morocco Section:  Malta Serbia And Montenegro Section:  Saudi_Arabia_West
Benelux Section:  Benelux Hungary Section:  Hungary Nigeria Section:  Morocco Slovenia Section:  SerbiaAndMontenegro
Bosnia And Herzegovina Section:  BosniaAndHerzegovina Iceland Section:  Iceland Norway Section:  Nigeria South Africa Section:  SerbiaAndMontenegro
Bulgaria Section:  Bulgaria Iran Section Oman Section Spain Section:  Slovenia
Croatia Section:  Croatia Iraq Section:  Iraq Poland Section:  Norway Sweden Section:  SouthAfrica
Cyprus Section:  Cyprus Israel Section Portugal Section:  Poland Switzerland Section:  Spain
Czechoslovakia Section:  Czechoslovakia Italy Section:  Italy Qatar Section Tunisia Section:  Sweden
Denmark Section:  Denmark Jordan Section:  Jordan Republic Of Macedonia Section:  Portugal Turkey Section:  Switzerland
Egypt Section:  Egypt Kenya Section Romania Section:  Romania U.K.& Rep Of Ireland Section:  Tunisia
Estonia Section:  Estonia Kuwait Section:  Kuwait Russia Section:  Russia Ukraine Section:  Turkey
Finland Section:  Finland Latvia Section:  Latvia Russia (Northwest) Section:  RussiaNW United Arab Emirates Section:  UKRI
France Section:  France Lebanon Section:  Lebanon Russia (Siberia) Section:  Russia_Siberia Zambia Section:  Ukraine

Reimbursement


London – Schedule

Timetable

Friday

Saturday

Sunday

8-9

Chapter Coordination

Industry Relations (Standards,Energy, ICED)

R8 Meeting

*

9-10

R8 Meeting

10-11

11-12

12-13

Educational Activities

GOLD

13-14

Lunch

Lunch

14-15

Conference Coordination

Student Activities

Membership Development

R8 Meeting (continued)

Africa Initiative
(activities in sub-Saharan Africa)

Strategic Planning

15-16

Workshop
1 …

Workshop
… 5

16-17

Volunteer Orientation

Professional Activities

17-18

18-19

Technical Lecture and UKRI Section Presentation
UKRI Public Lecture - March 2011
> 18:00 – 19:30 <

Dinner and Awards Ceremony
(companions welcome)
offsite location, bus transfer

 TESET

19-20

20-21

Welcome Reception and Networking
> 19:30-22:00 <
(companions welcome)

21-22

22-23

All times local London time   *On Sunday at 2:00 the time jumps forward to 03:00 as we enter Daylight Saving Time (summer time)

AGENDA – TIMETABLE

Saturday, 26 March 2011– UCT (GMT), “local winter time”

time

#

type

item presenter

info

8:00

1

Call to Order Delimar

8:05

2

Roll Call Stasopoulos

8:10

3

Welcome Delimar/James

8:15

5

Introduction of New Officers Stasopoulos

8:25

6

Introductory Remarks Delimar/Stasopoulos

8:30

4

Act

Adoption of the Agenda Delimar

8:35

7

Act

Approval of the Consent Agenda Delimar

8:40

301

Disc

Director’s Report Delimar

9:10

311

Disc

IEEE 2012 Vision and Direction Day

9:30

310

Disc

IEEE Executive Director’s Presentation Prendergast

9:45

Break

10:15

312A

Disc

IEEE MGA Presentations Michel

10:30

312B

Disc

IEEE MGA Presentations Jankowski

10:45

304

Disc

Region 8 Strategic Direction Modelski

11:00

302

Disc

Secretary’s Report Stasopoulos

11:10

303

Disc

Treasurer’s Report Harrington

11:20

306

Disc

Member Activities El-Mousa

11:50

Group Photo

12:00

Lunch

13:00

307

Disc

Student Activities Nassar

13:30

308

Disc

Technical Activities Sinha

14:00

313

Disc

IEEE Standards Association Sinha/Law/Mills

14:10

314

Disc

Region 8 Conferences Sinha/Debono

14:20

315

Disc

EnergyCon Review Sinha/Dandan

14:25

316

Disc

Sections Congress 2011 Molina/Jankowski

14:40

Recess

14:45

Break

15:15

317

Act

Workshops – Sec. Con. Recommendations El-Mousa/Molina

ends at 17:00

— : —

Awards (Dinner and Awards Ceremony)

Great Fosters

Sunday, 27 March 2011 – UCT+1 (GMT+1), “local summer time”

time

#

type

item presenter

info

9:00

1

Call to Order and Roll Call

9:10

309

Disc

IEEE President’s Address Kam

9:30

319

President-elect Candidates’ Debate Delimar/Kaissi

10:15

305

Disc

Section Development and Vitality Bastiaans

10:30

320

Disc

Region 8’s 50th Anniversary Bastiaans/Richter

10:45

Break

11:15

318

Act

Final R8 Sections Congress recommendations El-Mousa/Molina

11:35

322

Act

Election of R8 N&A Member Modelski

11:55

323

Act

IEEE Region 8 Logo Stasopoulos/Mónica

12:05

324

Act

Section Formation Approval Process Bastiaans

12:15

325

New Business Delimar

12:50

398

Next Meeting

12:55

399

Adjournment

13:00

Lunch

London – Agenda

Main Meeting Agenda

#

Type Agenda Item Presenter Additional info

1

Call to Order Delimar

2

Roll Call Stasopoulos

3

Welcome Delimar/James

4

Approval of the agenda Delimar

5

Introduction of new officers Stasopoulos

6

Introductory remarks Delimar/Stasopoulos

CONSENT AGENDA

#

Type Agenda Item Presenter Additional info

11

Act Approval of the Minutes of the Prague Meeting Stasopoulos

12

Rep Past-Director’s Report Modelski

101

Rep Awards and Recognition Turner

103

Rep Conference Coordination Debono

104

Rep Chapter Coordination Pasquet

105

Rep Educational Activities Hassan

106

Rep Electronic Communications Michael

107

Rep GOLD Activities Kaissi

108

Rep Industry Relations Dandan

109

Rep Membership Development Van Hertem

110

Rep Professional Activities Zajc

111

Rep Standards Activities Law

112

Rep Women in Engineering Obryk

113

Rep Region 8 News Saam

115

Rep Information Management Mónica

116

Rep Technical Committees Katić

117

Rep Voluntary Contribution Fund Stoilkov

201

Rep Austria Haase

202

Rep Bahrain Alwazeer

203

Rep Belarus Baranov

204

Rep Benelux van Etten

205

Rep Bosnia and Herzegovina Boskovic

206

Rep Bulgaria Goleva

207

Rep Croatia Kuzle

208

Rep Cyprus Maliotis

209

Rep Czechoslovakia Sistek

210

Rep Denmark Stilling

211

Rep Egypt Shaheen

212

Rep Estonia Janes

213

Rep Finland Koivo

214

Rep France Amara

215

Rep Germany Richter

216

Rep Ghana Gyasi-Agyei

217

Rep Greece Skodras

218

Rep Hungary Rudas

219

Rep Iceland Gudmundsson

220

Rep Iran Nobakhti

221

Rep Iraq Sadkhan

222

Rep Israel Singer

223

Rep Italy Petri

224

Rep Jordan Abandah

225

Rep Kenya Asura

226

Rep Kuwait Abulhasan

227

Rep Latvia Romanovs

228

Rep Lebanon Shaban

229

Rep Lithuania Navakauskas

230

Rep Malta Micallef

231

Rep Morocco Essaaidi

232

Rep Nigeria Salihu

233

Rep Norway Olsen

234

Rep Oman Al-Naamany

235

Rep Poland Ogorzałek

236

Rep Portugal Santos

237

Rep Qatar Al-Mulla

238

Rep Republic of Macedonia Arsov

239

Rep Romania Dobrescu

240

Rep Russia (Northwest) Shaposhnikov

241

Rep Russia (Siberia) Gridchin

242

Rep Russia Gulyaev

243

Rep Saudi Arabia (East) Al-Dhamen

244

Rep Saudi Arabia (West) Al-Samarrai

245

Rep Serbia and Montenegro Neskovic

246

Rep Slovenia Zajc

247

Rep South Africa van Wyk

248

Rep Spain Castro

249

Rep Sweden Gazdik

250

Rep Switzerland Doering

251

Rep Tunisia Mourad

252

Rep Turkey Ögrenci

253

Rep Ukraine Yandulsky

254

Rep United Arab Emirates Bastaki

255

Rep UKRI James

256

Rep Zambia Munungwe

ACTION/DISCUSSION

#

Type Agenda Item Presenter Additional info

301

Disc Director’s Report Delimar Saturday

302

Disc Secretary’s Report Stasopoulos Saturday

303

Disc Treasurer’s Report Harrington Saturday

304

Disc Region 8 Strategic Direction Modelski Saturday

305

Disc Section Development and Vitality Bastiaans Sunday

306

Disc Member Activities El-Mousa Saturday

307

Disc Student Activities Nassar Saturday

308

Disc Technical Activities Sinha Saturday

309

Disc IEEE President’s Address Kam Sunday

310

Disc IEEE Executive Director’s Presentation Prendergast Saturday

311

Disc IEEE 2012 Vision and Direction Day Saturday

312

Disc IEEE MGA presentations Michel/Jankowski Saturday

313

Disc IEEE Standards Association Sinha/Law/Mills Saturday

314

Disc Region 8 Conferences Sinha/Debono Saturday

315

Disc EnergyCon Review Sinha/Dandan Saturday

316

Disc Sections Congress 2011 Molina/Jankowski Saturday

317

Act Workshops – Sections Congress recommendations El-Mousa/Molina Saturday, 15-17 h

318

Act Final R8 Sections Congress recommendations El-Mousa/Molina Sunday

319

President-elect Candidates’ Debate Delimar/Kaissi Sunday

320

Disc Region 8’s 50th Anniversary Bastiaans/Richter Sunday

321

Awards Delimar/Turner Saturday evening

322

Act Election of R8 N&A Member Modelski Sunday

323

Act IEEE Region 8 Logo Stasopoulos/Monica Sunday

324

Act Section formation approval process Bastiaans Sunday

325

New Business Delimar Sunday

326

Group photo Sat. before lunch

398

Next Meeting

399

Adjournment